banner

VA PLACE SA AVETI UN ORAS CURAT ?  DACA DA - LUATI ATITUDINE !  FIECARE GEST CONTEAZA !

Orasul Deta
Scurt istoric
Asezare geografica
Economie
Social
Galerie foto
Adrese
Monitorul Primariei Deta
Administratia locala
Conducerea primariei
Consiliul local
Structura Organizatorica
Proiecte
Program audiente
Localitati infratite
Cetateni de onoare
Documente publice
Bugetul local
Raportul primarului
Hotarari consiliul local
Procese verbale C.L
Proiecte hotarari C.L.
Acces consilieri materiale sedinta
Declaratii de avere
Formulare/Cereri
Evenimente
Zilele Orasului Deta, editia a V-a, 1-3 august 2014
Zilele Orasului Deta, editia a IV-a, 2 - 4 august 2013
Zilele Orasului Deta, editia a III-a, 3 - 5 august 2012
Zilele Orasului Deta, editia a II-a 2011
ZILELE ORASULUI DETA editia I-a 2010
mai mult...
Evenimente
 
ZILELE ORASULUI DETA editia I-a 2010

 Vineri 30 iulie 2010

 

 

  ORA  1100 – Simpozion “650 de ani de atestare documentara a orasului Deta”

 

            1600  -  DESCHIDEREA SERBARILOR  ZILELOR  ORASULUI  DETA

                      - Fanfara  din Costeiu (Serbia)

            1615 -   Ansamblul “BUJORUL” Timisoara

            1630  -   Ansamblul de dansuri Deta

            1640  -   Codruta  Moldovan

            1710  -   Ansamblul de dansuri  sârbesti  “Sfantul George” Recas

            1720  -   Roxana Mircea

            1750  -   Ansamblul de dansuri bulgaresti Deta

            1800  -   Ramona  Mercescu

            1830  -   Ansamblul de dansuri “Recasana” din Recas

            1850  -   Ion Luca Jurjescu

            1920  -   Ansamblul de dansuri Deta -dansuri tiganesti

            1930  -   Maria  Tirean

            2000  -   Ansamblul de dansuri populare germane “Cavaleria Traditiilor”  Becicherecul Mic

            2020  -  Titian  Puichita

            2050  - Ansamblul de dansuri  maghiare Deta

            2110  -  Luminita Jucu Pascu

            2140  -  Ansamblul “BUJORUL” Timisoara

            2200  -  Tinu  Veresezan si formatia sa.

 

Sambata 31 iulie 2010

 

 ORA  1500  -  Ansamblul folcloric din Izbistea (Serbia)

            1600 -  FLAT – muzicã retro

            1800 -  Program prezentat de Casa de cultura a comunei Bordany (Ungaria)

            1900 -  Ansamblul de dansuri din Szeged (Ungaria)

            2000  - Aliona

            2100  - Conect - R

            2200 -   Bal de Ruga ungureasca (BUCSU)  

  Formatia  SZABO  BELA – Dumbrava, Timis

 

Duminica 1 august 2010

 

 ORA  1400 - Program prezentat de Gradinita PN Deta

            1430 - Program prezentat de Clubul piticilor

            1450 – Dans modern

            1510 -  Ansamblul folcloric Mihai Eminescu – Costeiu (Serbia)

            1550 -  Ansamblurile folclorice din Ulma si Susara (Serbia)

            1630  - Formatia de muzica populara a Casei de cultura  Deta

            1730– Top  Secret

            1815  - Scheci – Altfel- ART

            1830  - Axandra si DJ  Alexya

            1930 -  Scheci – Altfel- ART

            1945 -  Electro  Dance

            2015 -  Scheci – Altfel- ART

            2030 -   COMPACT

            2200  - Foc de artificii               

 
Zilele Orasului Deta, editia a II-a 2011

Zilele Orasului Deta, editia a II-a, se desfasoara în perioada 29-31 iulie 2011. Programul pregatit este unul diversificat care sa fie pe placul tuturor locuitorilor orasului. Pe parcursul celor trei zile vor fi spectacole de muzica populara, dansuri, muzica de fanfara, muzica moderna, spectacole pentru copii dar si parade ale portului popular si reprezentatii ale formatiilor invitate din Serbia si din Ungaria.

                                                         P R O G R A M 

                                      ZILELE ORASULUI DETA 29-31 iulie 2011

 

VINERI -  29 IULIE

 

Orele 1700 – 1800   - DESCHIDEREA SERBARILOR  ZILELOR ORASULUI  DETA

     - PARADA  PORTULUI POPULAR

     - FANFARA DIN COSTEIU (SERBIA)

 

          1800    2300 - PRO–AMICITIA –Orchestra condusa de dirijor profesor ADRIAN SCOROBETE

        Solisti vocali:

                              - ZORICA  SAVU

                              - DUMITRU  TELEAGA

                              - STANA  STEPANESCU

                              - DORIANA  TALPES

                              - MITRU STOICANESCU

                              - CODRUTA  MOLDOVAN

 

ANSAMBLURI DE DANSURI:

- Ansamblul de dansuri populare al Casei de Cultura a Orasului Deta

- Ansamblul de dansuri bulgaresti – “VINCE”(CORONITA) din Deta

- Ansamblul de dansuri sarbesti – “SVETI NIKOLA”  din Deta

- Ansamblul de dansuri maghiare – “BÚZAVIRÁG” din Deta.

- Ansamblul de dansuri nemtesti –“Cavaleria traditiilor” din comuna Becicherecu Mic

- Dansuri tiganesti prezentate de Ansamblul de dansuri populare al Casei  de Cultura a

  Orasului Deta

 

2300 – 100 – LUCIAN  DRAGAN si formatia.

 

SAMBATA – 30 IULIE

 

Orele

            1830 1850 – Formatia de dansuri “VOITEGIANA” Voiteg

            1850 – 1900  – Dansuri si grup vocal “BANLOJANA” din Banloc           

            1900   2000 – Ansamblul folcloric “LAZA  NANCICI” din VRSAC - Serbia

            2000 2100 – Trupa  VMC

            2100 2200 – Daggu Project  FT  KLEO

            2200 2300 – Directia 5

            2300 BAL –  Canta - Formatia “PINK”

 

DUMINICA - 31 IULIE

 

Orele

              900 – 1100 – CROS  LA  DETA  - participa locuitori din Deta si din Bordany

 

            1100 – 1200 – Lansare de carte –  “Sarbii din Romania” , editor prof.  MIODRAG MILIN

 

1700 – 1800 – Spectacol prezentat de Gradinita  PN  Deta

1800 – 1830 – Spectacol musical interactiv  “Praslea cel Voinic si merele de aur”.

1800 1845 – ALL  DANCE

1845 – 1945 -  Spectacol prezentat de comuna Bordany (Ungaria)

1945   2000 – ALL DANCE

2000 – 2100 -  Ansamblul folcloric “BRANKO  RADICEVICI”  din Ulma - Vrsac

            2100 – 2200 – Kraft – Cover Project

2200 – 2300 – Cover  Band

2300 – 2400 – CARGO

2400 – Foc de artificii

 
Zilele Orasului Deta, editia a III-a, 3 - 5 august 2012

PROGRAMUL  ACTIVITATILOR

desfasurate in perioada 3-5 august 2012

 

Vineri – 3 august

Ora

16.30 – SIMPOZION – lansare “Monografia orasului Deta”

18.00 – Parada portului popular – conduce Fanfara “Mihai Eminescu” din Costei - Serbia

18.30 – Deschiderea oficiala a “Zilele orasului Deta”

18.45 – Spectacol folcloric – STOICANESCU DUMITRU si formatia sa

                Invitati:

-          Luminita Jucu Pascu

-          Carmen Biruescu

-          Roxana Groza

                Participa:

-          Ansamblul de dansuri populare a Casei de Cultura a orasului Deta

-          Ansamblul de dansuri populare maghiare

-          Ansamblul de dansuri sarbesti

-          Ansamblul de dansuri bulgaresti             

-          Ansamblul de dansuri germane

 

23.00 – IRIMICA si formatia sa

01.00 – Inchiderea programului

 

Sambata – 4 august

Ora

19.00 – Formatia  “ATTIS” – muzica rock

19.40 – “SANA Bellydance Group” din Bordany – Ungaria

20.20 – “Alexandra Ciuca” – muzica pop

21.00 – “KRAFT” – muzica retro

22.00 – “Sarmale reci”; “Deep Central”; DJ -

  0.30 -  Inchiderea programului

 

Duminica – 5 august

10.00 – 11.00 – CROSUL ORASULUI DETA – Editia II

19.00 – Spectacol oferit de Gradinita PN si Gradinita PP din Deta

19.30 – Spectacol oferit de tinerii de etnie maghiara

19.45 -  Spectacol oferit de Ansamblul de dansuri romanesti a Casei de Cultura a orasului Deta

20.00 – Spectacol oferit de Societatea Cultural Artistica “Nicolae Balcescu” din Barite – Serbia

20.30 – Momente vesele cu IOAN SELESI

23.00 - HI –Q

24.00 – Foc de artificii

24.10 – Inchiderea programului

 
Zilele Orasului Deta, editia a IV-a, 2 - 4 august 2013

                 Zilele Orasului Deta, editia a IV-a, 2 - 4 august 2013

PROGRAMUL  ACTIVITATILOR

desfasurate in perioada 2-4 august 2013

 

Vineri – 2 august

Ora

18.00 – Parada portului popular – conduce Fanfara “Mihai Eminescu” din Costei - Serbia

18.30 – Deschiderea oficiala a “Zilelor orasului Deta”

18.45 – Spectacol folcloric – ANDREEA  VOICA si invitatii sai

                                 

                Participa:

- Ansamblul de dansuri populare al Casei de Cultura a Orasului Deta

- Ansamblul de dansuri bulgaresti – “VINCE”(CORONITA) din Deta

- Ansamblul de dansuri sarbesti – “SVETI NIKOLA”  din Deta

- Ansamblul de dansuri maghiare – “MARGARETTA” din Deta.

- Ansamblul de dansuri nemtesti –“Cavaleria traditiilor” din comuna Becicherecu Mic

 1.00 – Închiderea programului

 

Sambata – 3 august

Ora

19.30 - Ansamblul de dansuri bulgaresti “BREST”din Brestea

20.00 – Ansamblul de dansuri maghiare “BÚZAVIRÁG + ESZTERLÁNC”

20.20 – Ansamblul  “VESELIA” din Glogonj - Pancevo - Serbia

21.00 -  ANCA CAUS - “SACHIRA DE ROMANIA” 

22.00 -  FORMATIA  “KRAFT”

23.00 – “EMANUEL”

24.00 – “SPITALUL DE URGENTA”

  1.00 -  Închiderea programului

 

Duminica – 4 august

 

10.00 – 11.00 – CROSUL ORASULUI DETA – Editia a III - a

 

19.30 – Spectacol oferit de “Gradinita PN  Deta”

20.00 – Formatiile de dansuri populare romanesti si sarbesti “Juniorii” Deta

20.30 -  Formatia “ACCES”

 

21.30 -  PIN-UP GIRLS

22.20 -  MAYARI PROJECT

23.15 – ANNA LESKO

24.00 – Foc de artificii

24.15 – Inchiderea programului

 
Zilele Orasului Deta, editia a V-a, 1-3 august 2014
PROGRAMUL  ACTIVITĂŢILOR
desfăşurate în perioada 1-3 august 2014

Vineri - 1 august

Ora
17.00 - Parada portului popular - conduce Fanfara "Mihai Eminescu" din Coştei - Serbia
18.00 - Deschiderea oficială a "Zilele oraşului Deta"
18.15 - Spectacol folcloric sustinut de Asociatia "PADEŞUL FAGET"şi invitaţii săi                                 
                Participă:
Artiştii: Doriana Talpeş, Ana Munteanu, Benone Sinulescu, Mircea Cartisorean, Floarea Hojda Tomoioagă, Sonia Vlaicovici, Ioan Alexandrescu, Otilia Radu
Ansambluri:
                - Ansamblul Folcloric "Busuiocul din Vinga"
                - Ansamblul Folcloric din "Sintea Mare"
- Ansamblul de dansuri populare al Casei de Cultură a Oraşului Deta
- Ansamblul de dansuri bulgăreşti - "VINCE"(CORONIŢA) din Deta
- Ansamblul de dansuri sârbeşti - "SVETI NIKOLA"  din Deta
- Ansamblul de dansuri maghiare - "MARGARETA" din Deta.
- Ansamblul de dansuri nemţeşti -"Cavaleria tradiţiilor" din comuna Becicherecu Mic
 
23.00 - Orchestra General Music condusă de Florin Ionas - Generalul, împreuna cu soliştii Claudia Ionas si Diana Selagea
02.00 - Închiderea programului
 
Sâmbătă- 2 august
Ora
19.30 -  Ansamblul de dansuri "Multietnic Timiş Torontal"
20.10 - Ansamblul  "VESELIA" din Glogonj - Pancevo
21.40 - Ansamblul "Caluşarii" din Grebenat - Serbia
21.00 -  Ansamblul sarbesc „JELEK" Glogonj - Pancevo
21.10 -  Momente comice - Rabă şi asociatul
21.20 -  Formaţia "Alexis NATURE"
22.10 -  Momente comice - Raba şi asociatul
22.20 - Formaţia "The Weekend Band"
23.20 -  Momente comice - Raba şi asociatul
23.30 - Formaţia "MAXIM"
01.00 -  Închiderea programului.
 
Duminică - 3 august
 
10.00 - 11.00 - CROSUL ORAŞULUI DETA - Ediţia a III - a
 
18.00 - Grădiniţa PN şi Grădiniţa PP
18.20 -  Formaţiile de dansuri populare romaneşti si sârbeşti "Juniorii" Deta
18.40 -  Dansuri moderne - "MINI-KIDS"
18.50 -  Dansuri - Casa de Cultură Bordany - Ungaria
19.10 -  Nănaşii - momente umoristice
19.15 -  Căutătorii de comori - Teatru de păpuşi 
19.45 -  Nănaşii - momente umoristice
20.00 -  Formaţia "CONCRET" - din Buziaş
21.00 -  Nănaşii - momente umoristice
21.15 -  Formaţia "PHOEBUS" - din Deta
22.15 -  Nănaşii - momente umoristice
22.30 - Anastasia Sandu - cover
23.15 -  Formatia "3 SUD-EST"
24.00 - Foc de artificii
24.15 - Închiderea programului. 

Activităţile se vor desfăşura în Parcul Anton Kratzer.

 
 1 
Asociatii - ONG-uri
mai mult...
infoeuropa.ro infoeuropa.ro