FC Deta și …Poliția

Etapa a 14-a va rămâne în istoria ligii a IV-a timișene. FC Deta întâlnea, pe teren propriu, echipa din Nerău, Banatul. Partida a fost echilibrată. În minutul 71 gazdele conduceau cu 2-1 și nimic nu arăta că ar putea pierde victoria și cele trei puncte atât de prețioase în clasament.

Dar în fatidicul minut 71 s-a întâmplat ce nu prea s-a văzut pe un stadion de fotbal… Jucătorul oaspeților, Cosmin Sîntean, nimeni altul decât primarul de la Teremia Mare a observat că polițistul care, conform regulamentului, trebuia să fie prezent la meci nu…era. A fost anunțat arbitrul care, conform procedurii, a pornit cronometrul. După expirarea celor trei minute prevăzute de regulament, omul legii nu a apărut la stadion, astfel că s-a fluierat sfârșitul meciului. E drept, polițistul a revenit, dar deja era prea târziu…

AJF Timiș a omologat rezultatul de 3-0 în favoarea celor de la Nerău. După acest meci cu ghinion, FC Deta a jucat, în etapa a 15-a, în deplasare la Pișchia. Un meci disputat în compania formației Juventus din localitate cea care, sezonul trecut, a mers ”umăr la umăr„ cu făgețenii de la Flacăra în lupta pentru barajul de accedere în Divizia C. Numai că nici Juventus nu mai avea mulți dintre titularii sezonului trecut…. Deta a reușit să ”scoată„ un punct, meciul terminându-se 2-2. Pentru echipa antrenată de Imi Vasko, a marcat Cosur și Ema Kovacs.

Astfel, după etapa a 15-a, Deta ocupă poziția a 13-a în clasament, având 15 puncte.